12 июня 2020 г. Студенок начал собирать подписи против беспредела ГПУ «Шебелинкагаздобыча»

ГПУ «Шебелинкагаздобыча» в обман жителей сёл Студенок, Ярёмовка и хутора Пасека решило установить буровые площадки в водоохранных зонах рек Оскол, Северский Донец и Теплянка. Где, кем и когда было принято такое решение, жители не знают.

В селе начался сбор подписей против беспредела Шебелинки, которая ради своих коммерческих интересов готова пренебречь благополучием местных жителей.

Людей особенно волнует проблема с проездом через их село тяжелого грузового транспорта, который круглосуточно обслуживает буровые площадки.

Село Студенок находится на первой боровой террасе, рядом с поймой реки Северский Донец. В летние месяцы, ранним утром, особенно в безветренные часы, всё село обычно укрыто густым туманом. Этот феномен создают мощные холодные родники урочища Викненне и малой речки Теплянка.

Эксплуатация буровых технологически подразумевает выбросы в атмосферу множества веществ, которые провоцируют заболевания дыхательных путей. Жители Студенка не хотят ранним утром вместо чистого прохладного воздуха вдыхать химические газообразные коктейли.

Особую тревогу вызывает состояние подземных грунтовых вод в Студенке, которые уже сейчас испытывают недопустимую нагрузку в связи с бурением газовых скважин в окрестностях сёл Ярёмовка, Синичино.

Жители против этого беспредела. Сбор подписей стартовал.

 

Текст Подписного листа, который подписали жители сёл Студенок, Ярёмовка и хутора Пасека:

 

ПІДПИСНИЙ ЛИСТ

щодо заборони газовидобувної діяльності

Ми, мешканці сіл Студенок, Яремівка та хутір Пасіка (Ізюмський район, Харківська область, Україна), та громадяни, які мають на праві власності чи володіння і користування будинки та земельні ділянки в цих селах, категорично проти розміщення Філією Газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» АТ «Укргазвидобування» (код ЄДРПОУ: 00153146), Акціонерним товариством «Укргазвидобування» (код ЄДРПОУ: 30019775), а також афілійованими та субпідрядними юридичними особами цих та інших юридичних осіб, іншими юридичними особами та суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють розвідку, пошук та видобуток вуглеводнів на Святогірському газоконденсатному родовищі, саме: бурових майданчиків, видобувних та розвідувальних свердловин та супутньої інфраструктури на території, яка обмежена контуром:

- від села Студенок до річки Сіверський Дінець у місці впадіння в нього лівого притоку річки Тепляка;

- від місця впадіння малої річки Теплянка по річці Сіверський Дінець до впадіння в нього лівого притоку – ріки Оскіл;

- річкою Оскіл від впадіння в річку Сіверській Дінець до залізничного моста через річку Оскіл;

- по залізниці від залізничного моста через річку Оскіл до залізничної платформи (зупинки) «Яремівка»;

- до села Студенок.

Фактично географічним центром цієї території є об’єкт природно-заповідного фонду України Ландшафтний заказник місцевого значення «Синичинский», який охороняє цінні природні комплекси та види рослинного й тваринного світу, які занесенні до Червоної книги України.

Ми розуміємо потреби держави в вуглеводнях, з одного боку, та, водночас, розуміємо технологію розвідки та видобутку цих корисних копалин. Поруч із селом Яремівка розташовано декілька свердловин та станція підготовки газу вищезазначеного підприємства.

Розміщення даної планованої діяльності ГПУ «Шебелинкагазвидобування» змінить умови нашого життя, створить екологічні ризики та загрози. Через село проїзд важкої техніки неможливий по об’єктивним причинам та законодавчим обмеженням. Спалення вуглеводнів, що  передбачено багатьма технологічними процесами під час розвідки та видобутку вуглеводнів у заплаві (водоохоронній зоні) річок Сіверський Дінець та Оскіл у безвітряну погоду створить проблеми дихання мешканцям наших сіл, може спровокувати захворювання дихальних шляхів. Зміна гідрорежиму ґрунтових вод створить ризики для питного водопостачання села Студенок, відшкодувати які держава не бере на себе зобов’язань.

Додатково звертаємо увагу, що наша незгода з вищезазначеною діяльністю також пов’язана з тим, що:

1) Проїзд великогабаритного транспорту сільськими дорогами заборонений, зокрема заборонений проїзд транспорту сільськими дорогами з навантаженням на вісь понад 7 тонн, або фактичною масою понад 24 тонни, та багатьох видів іншого транспорту.  Рух великогабаритного транспорту взагалі повинен відбуватись на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Ці вимоги встановлені у п.п. 22.1–22.7 Правил дорожнього руху та  Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою КМУ № 30 від 18 січня 2001 року.

2) У межах зазначеної території знаходиться мала річка Теплянка, яка бере свій початок на території об’єкту природно-заповідного фонду України Ландшафтного заказника місцевого значення «Синичинський». Закон охороняє весь водозбірний басейн малих річок. Крім того, згідно з положеннями «Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», затвердженого постановою КМУ № 486 від 8 травня 1996 року, зовнішня межа водоохоронної зони на землях сільських населених пунктів, землях сільськогосподарського призначення, лісового фонду, на територіях водогосподарських, лісогосподарських, рибогосподарських підприємств, а також на землях інших власників та користувачів визначається з урахуванням в т. ч. лісових насаджень, що найбільшою мірою сприяють охороні вод із зовнішньою межею не менш як 1000 метрів від урізу меженного рівня води (п. 8 Правил). У водоохоронній зоні заборонено проведення господарської діяльності та використання хімікатів. Крім того, згідно з положеннями ст. 88 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів – 25 метрів. Своєю господарською діяльністю вищезазначені підприємства порушать межі і водоохоронної зони, і прибережної захисної смуги на зазначеній території.

Водоохоронна зона для річок Сіверський Дінець та Оскіл, виходячи з норм та положень Водного кодексу України, повинна включати заплаву та першу надзаплавну терасу, фактично це територія від річки Сіверський Дінець до залізничної колії.

Якщо врахувати законодавчі обмеження господарювання в водоохоронній зоні, прибережних захисних смугах та особливо жорстку охорону водозбірного басейну малої річки Теплянка, третю зону захисту Букінського водозабору – цю діяльність на зазначеній території взагалі нема де проводити, тому що далі йде залізниця, під якою через технічні причини проїзд важкого транспорту неможливий.

3) Поряд із запланованою діяльністю знаходиться Букінський водозабір, з якого Оскільська ОТГ в місті Оскіл отримує чисту питну воду. Внаслідок господарської діяльності вищезазначених підприємств якість води може бути погіршена.

4) Господарська діяльність вищезазначених підприємств порушує вимоги відносно шуму у нашій місцевості, які перевищують всі встановлені нормативи, зокрема показники санітарних норм, значення яких наведені у таблиці 10.2. ДБН 360-92, «Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови», затверджені наказом МОЗ № 463 від 22.02.2019 року.

Внаслідок цієї планованої господарської діяльності ми не зможемо у такому рівні шуму спокійно вести свою життєдіяльність.

Ми розуміємо, що порушення всіх вищезазначених норм зазначеною планованою  діяльністю – це привід для скарг та судових позовів з боку всіх наших мешканців і власників (користувачів) домоволодінь чи земельних ділянок з вимогами компенсації шкоди, і звісно, у разі початку такої діяльності, використаємо цю можливість, що, насправді, не покращить імідж цих суб’єктів господарювання.

Але також ми розуміємо, що природа невідновна, і краще її зберегти зараз. Тому просимо не доводити цю справу до суду.

На зазначеній території розташовані місця історичної та культурної спадщини нашої громади,  важливі культові об’єкти, місцевість в цілому становить для нас єдиний важливий рекреаційний комплекс.

Ми категорично проти зазначеної діяльності в визначеній місцевості.