25 июля 2012 г. Shell уничтожит самые ценные уголки природы на Донетчине и Харьковщине!

Важным событием не только для Яремовского природного резервата, территории Студенокского сельского совета или Изюмского района можно считать подписание 10 мая 2012 г. премьер-министром Украины Николаем Азаровым части пакета тендерных обязательств между правительством Украины и транснациональными корпорациями Chevron и Royal Dutch Shell на право добычи сланцевого газа на территории Украины.

Это событие рано или поздно коснется многих жителей Донбасса и  миллионов граждан Украины. И не с позиции иллюзий газовой независимости хочется посмотреть на одобрение нашим правительством добычи сланцевого газа из песчаников на Юзовском  месторождении (Донецкая и Харьковская обл.) и Олесском месторождении (Львовская и Ивано-Франковская обл.).

Хочется начать с экологических аспектов проблемы. Почему с экологических? Потому что экология – это наука о среде, которая окружает человека, а Конституция Украины (ст.50) гарантирует каждому гражданину право на безпечне довкілля.

Мы в срочном порядке предлагаем вашему вниманию статью

Шелл знищить найцінніші куточки природи на Донеччині

Такого висновку дійшли фахівці Національного екологічного центру України (НЕЦУ), дослідивши місце розташування Юзівської газоносної платформи, на якій кампанія Шелл планує видобувати сланцевий газ. Розробка газу ставить під загрозу існування найбільш недоторканої частини Донеччини та національний природний парк «Святі гори». Видобувати сланцевий газ саме тут іноземним корпораціям дозволило Мінприроди України. http://dt.ua/ECONOMICS/otsel_grozit_nachnem_gazpromu-103128.html

Межі газоносної платформи надані самою кампанією під час зустрічі із громадськими організаціями «Печеніги» та «Зелений фронт» у Харкові http://pechenegy.org.ua/ru/node/684

Дослідження НЕЦУ показало, що на території Юзівської платформи зосереджена найбільша кількість дикої природи Донеччини та півдня Харківщини. 16.8% території платформи займають ліси, 12.5 степи і ще біля 4% – заболочені ділянки та водойми.

- Дивлячись на підготовлену нами карту, бачимо, що видобувати сланцевий газ збираються саме там, де на Донеччині і на півдні Харківщини найбільше недоторканої природи. – розказує заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк. – Саме тут видобуток нанесе найбільший удар по природі.

Як повідомив НЕЦУ голова Державної служби геології та надр України О.А.Проскуряков у своєму листі №4987/01/10-12 від 01.06.2012 «Згідно з існуючою практикою виділяються два основних напрямки екологічних ризиків. Перший стосується збереження земельного фонду в межах ділянки надр, наданої у користування… Другий напрямок екологічних ризиків відноситься до збереження водного фонду. Тут виділяються два основні аспекти:

1. захист ґрунтових та поверхневих вод від реагентів, що використовуються для розриву пласта, безпосередньо зі свердловини під час проходу розчину під тиском, особливо на рівні водоносного горизонту, а також під час проведення самого гідророзриву;

2. зменшення обсягів води, необхідної для здійснення повного циклу видобутку сланцевого газу».

Не менш важливою загрозою є нинішні правові умови в Україні, які не дозволяють ведення розробки корисних копалин на орних землях. Таким чином, видобуток газу вестиметься переважно на природних територіях. Гірничо-видобувні роботи на природних ділянках лісів, степів і боліт, є прямим порушенням законодавства України про екомережу, про тваринний світ, про рослинний світ, про охорону навколишнього природного середовища та про Червону книгу України. Крім того, Україна є стороною десяти природоохоронних угод та конвенцій, які також повинні враховуватись при плануванні впливів на довкілля. Передусім важливо згадати Бернську конвенцію «Про дикі види флори та фауни і середовище існування в Європі», яка чітко вказує переліки степових, лісових та інших екосистем, які охороняються згідно з нею, а також Боннську конвенцію про мігруючі види птахів у Європі та міжнародну угоду AEWA про Афро-Євразійські мігруючі види птахів, згідно з якими Україна зобов’язується охороняти шляхи міграції дикої фауни (одним з основних міграційних шляхів є долина р. Сіверський Донець, в якій розміщена Юзівська платформа).

Крім того, екологи дослідили і відомості про цінність природи Юзівської платформи. Зокрема, виявилось, що в її межах повністю розміщується єдиний національний природний парк східної України – «Святі гори» та ще кілька десятків заповідних територій. Також на Харківщині, в межах Барвенківського району екологи нещодавно запропонували створити національний природний парк «Барвенківські степи» http://pryroda.in.ua/step/barvenkivschyna-natsionalnyy-park-zamist-karyeriv/, який також повністю попадає під зону розробки сланцевого газу.

На території Юзівської платформи відомі сотні знахідок рідкісних видів рослин і тварин. Лише база даних Степового кадастру http://pryroda.in.ua/step/kadastr-stepovoho-bioriznomanittya-stepovyy-kadastr/ дає інформацію майже про тисячу знахідок рідкісних рослин на півночі Донеччини і півдні Харківщини. Також, за даними Державного кадастру тваринного світу саме тут зосереджена значна частина місць оселення рідкісних тварин Донеччини та Харківщини. Дуже важливими є ліси вздовж річки Сіверський Донець та степи Барвенківського району, в яких гніздує велика кількість зникаючих хижих птахів. http://pryroda.in.ua/step/dani-poperednoho-ekolohichnoho-obstezhennya-stepovyh-biotopiv-v-okolytsyah-s-nova-dmytrivka-barvenkivskoho-rayonu/

- Очевидно, що працівники Шелл умисно не обирали саме ту територію, знищення якої призведе до найбільших втрат для природи. – розказує Олексій Василюк. – Натомість це зробили українські чиновники. Якщо подивитись на схему Юзівської платформи, бачимо, що вона розміщена якраз там де природи найбільше. А природа не належить нікому, лише державі, відповідно саме тут найбільш просто буде виділити нові території для розробки газу. А це значитиме, що Донеччина залишиться без останніх природних перлин.

ДОВІДКА.

Нагадаємо, в останні місяці дедалі сильніших обертів набирає хвилювання місцевого населення та громадських екологічних організацій, викликане намірами розробки на території України родовищ сланцевого газу. Як відомо, технологія «гідророзриву пластів», що використовується при розробці таких родовищ, критикується у всьому світі як така, що несе суттєві ризики забруднення навколишнього природного середовища, у т.ч. підземних водоносних горизонтів.

В 2012 році мораторій на видобуток сланцевого газу оголошений в Чехії, в 2011 році – у Болгарії, Франції, Німеччині та Швейцарії. За спроби продовження розвідки родовищ сланцевого газу у Франції передбачено ув’язнення. Про намір заборонити видобуток сланцевого газу заявляє також і Уряд Румунії. В усіх цих країнах мораторії введені через значну екологічну небезпеку такого роду видобутку.

По всьому світу тривають протести населення проти видобутку сланцевого газу:

Разом з тим, попри суттєві зрушення у погодженні такого видобутку в Україні (завершення тендеру на розвідку родовищ тощо), досі не оприлюднювались ні результати державних екологічних експертиз таких робіт, ні повідомлення про проведені громадські обговорення та їх результати, які мають визначити чи можливо здійснювати розробку родовищ сланцевого газу в Україні.

Додатково рекомендуємо до перегляду спеціально підготовлену активістами російськомовну версію фільму «Гезленд» (“Gasland”), присвяченого екологічним наслідкам видобутку сланцевого газу: http://vk.com/club42051921?z=video-42051921_164500755%2Fvideos-42051921

Також ви можете завантажити фільм «Гезленд» на свій комп’ютер з українськими субтитрами http://www.ex.ua/view/15017420

Контакти: Василюк Олексій, телефон 097 1000 473

 

Источник:

http://maidan.org.ua/2012/07/shell-znyschyt-najtsinnishi-kutochky-pryrody-na-donechchyni/

 

Обсудить на форумах:

Изюм

http://www.izyum.info/forum2/index.php?showtopic=3285

http://www.izum-city.com.ua/forum/index.php?showtopic=9700

 

Святогорск

http://svyatogorsk.pp.ua/forum/12-103-1

 

Харьков

http://www.kharkovforum.com/showthread.php?t=2400237

 

Донецк

http://www.doneckforum.com/forum4/thread27525.html