23 апреля 2018 г. Цар зміїв
Здавна слов’янські народи шанували змію як одного з ключових персонажів у системі уявлень про світ живих і мертвих. Образ змії увійшов в народну пам’ять як істота, що живе на кордоні Яві та Наві, світу дійсного та потойбічного.
В образі змії співіснували два начала. Перше начало – чоловіче (втілене в домового вужа), друге – жіноче (втілене в гадюку, до якої ставились з повагою, адже її отрута мала лікувальні властивості). А щодо вужа звичайного, до нас дійшли чисельні цікаві історії та повір’я про його життя серед людей. Ось декілька з них:
Через свою нешкідливу природу для слов’янських народів вуж став покровителем домашнього вогнища, від якого залежав врожай і здоров’я сім’ї. Прихід вужа в дім означав швидку появу в будинку радісної події: отримання прибутку, одужання членів сім’ї від важкої хвороби або народження довгоочікуваної дитини. Саме тому, як оберіг, селяни прикрашали відповідним орнаментом глиняний посуд, стіни і вхід: дві змії, переплетені хвостами і повернені головами в протилежні сторони.
Буковинці вважали вужа запорукою щастя і добробуту, а от якщо його вбити, вважали, що гине і дитя, яким він опікувався.
На Україні древній культ Вужа пов’язують ще з дощем, блискавкою і плодоріддям Землі, тобто з «основним міфом»: бог неба раз в рік вражає землю вогненною стрілою, тоді починається проливний чистий дощ, змії заповзають на тепле каміння зігрітися і залишаються потім під ним жити.
Інша ж історія розкривається в ранньому християнстві, де Вуж – Царь Зміїв.
За поліською версією, вуж заткнув в Ноєвому ковчезі діру, яку прогризла миша, за що в нагороду Бог дав йому золоту корону, аби гадюки його боялися, а люди – шанували. В художній творчості мітка вужа схожа на корону з двома блискучими листками, з’єднаними між собою кінцями, а ось мітку гадюки часто зображують у вигляді ріжок. Але така “корона” з жовтих плямок далеко не завжди допомагає вужеві зберегти себе від людини.
Взагалі, змії часто потерпають від упереджень людини. Так, будь-яка змія може вкусити, але найкраще, що можна зробити при зустрічі з нею – це не чіпати її! Більшість випадків укусів трапляються саме через спробу якось нашкодити плазуну, який просто вимушений захищатися! Пам’ятайте: вужі не представляють для людини небезпеки! Навпаки, харчуючись мишовидними гризунами, вони приносять неабияку користь. А єдиний їхній захист від людини – погрозливе шипіння.
Ось такий він – «Цар Зміїв», звичайний вуж.
Підготовлено громадською организацією “Greenda International”.
Автор тексту та відео: Aleksandra Nosochenko